(ur. w 1978 roku we Lwowie) – Ukrainka o polskich korzeniach, dziennikarka, tłumaczka. Mieszka w Krakowie. O swojej powieści Dom z witrażem mówi: „W trakcie pisania tej książki krew przelana współcześnie za wolną Ukrainę była fikcją. Niestety w lutym 2014 roku przestała nią być”.

Zwyciężczyni w konkursie „To się musi powieść” organizowanym przez Wydawnictwo Znak.

Żanna założyła z artystką Anną Kaszubą-Dębską klub czytelniczy „Książka i Wina”, do którego należą Polki i Ukrainki pracujące w różnych zawodach.

Żanna kocha swoje dzieci, których ma troje; pierwsza dwójka płynnie przeszła z etapu, w którym głównie przeszkadza się matce czytać i pisać, do etapu, gdy się kocha czytać i pisać samodzielnie (trzecie jest już na dobrej drodze ku temu).

Żanna zajmuje się tłumaczeniami z polskiego, rosyjskiego i ukraińskiego, pracuje dla rozmaitych instytucji. Woli tłumaczenia ustne od pisemnych, woli tłumaczenia dla teatru od jakichkolwiek innych tłumaczeń i woli Teatr Stary od wszystkich innych teatrów – bo kocha jego aktorów.

Zdaniem Żanny jednym z najbardziej przyjaznych miejsc dla pisarzy w Krakowie jest Willa Decjusza.

Żanna lubi słuchać historii ludzi – z tego zamiłowania zrodził się jej projekt multimedialny lwowprzedwojenny.eu, dzięki któremu każdy może poznać różne wersje dziejów miasta Lwowa.

Żanna interesuje się wszystkim, co się dzieje na pograniczu kultur oraz dyscyplin artystycznych, dlatego pisząc, stara się, by w jej tekstach było widać kolory, a w rytmie fraz słychać muzykę.

Obecnie pracuje nad powieścią, której fabuła rozgrywa się między Drohobyczem, Lwowem a Krakowem, a bohaterami są Ukraińcy, którzy przenieśli się do Polski.

Książki autorki: