(ur. w 1979 roku w Warszawie) – jedna z najbardziej uznanych polskich pisarek. Członkini Związku Literatów Polskich. Autorka m.in.: Kieszonkowego atlasu kobiet, Dzidzi, Cwaniar, Jolanty, a także zbioru opowiadań W krainie czarów. Laureatka „Paszportu Polityki”, trzykrotnie nominowana do Nagrody Literackiej Nike – za Kieszonkowy atlas kobiet (2009), Cwaniary (2013) i W krainie czarów (2015). Debiutancka książka – Kieszonkowy atlas kobiet (2008) przyniósł jej Paszport „Polityki” i Książkę Roku Radiowej Trójki. Jej książki zostały przetłumaczone i wydane w Niemczech, Rosji, Czechach, Słowacji, Węgrzech, Chorwacji, Ameryce Północnej, Serbii i na Litwie.

Publikuje w ,,Polityceˮ, „Paniˮ, „Chimerze” i ,,Gazecie Stołecznejˮ. Jej teksty ukazały się w książkach zbiorowych oraz w wielu katalogach do wystaw sztuki współczesnej i programach teatralnych (m.in. Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, Galerii Bunkier Sztuki). Jest twórczynią sztuk ,Muranooo (Teatr Dramatyczny w Warszawie i teatr w Tel Awiwie), ,Aleksandra (Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu), ,Wanda (współautorka, Teatr Stary w Krakowie) Gwałt. Głosy (Teatr Powszechny 2015) oraz słuchowiska radiowego Piwnica (premiera w Trójce 4.08.2014).

Oprócz pisania zajmuje się działaniem na rzecz społeczeństwa, za co otrzymała społecznego Nobla ASHOKI – nagrodę przyznawaną przez międzynarodową organizację Ashoka założoną w 1980 roku. Jest prezeską Fundacji Mama walczącej o prawa kobiet, w szczególności matek. Sylwia Chutnik założyła fundację wraz z Julią Kubisą i Anną Pietruszką-Dróżdż w 2006 roku. Ponadto należy do stowarzyszenia Porozumienie Kobiet, a w 2011 roku została laureatką Nagrody Fundacji Polcul, również za działalność społeczną.

Jest laureatką konkursu ,Dama Warszawy 2007 i ,Wawoaktywnych 2008 „Życia Warszawyˮ, nominowano ją również do ,Stołka, nagrody „Gazety Stołecznejˮ 2008, do tytułu Polki Roku 2007 „Gazety Wyborczejˮ i Kobiety Glamour 2008 oraz Róży Gali w kategorii literatura w 2010 roku, do nagrody ,3 X Ona portalu ,Onaonaona.com, do Okularów Równości 2012.

Z wykształcenia kulturoznawczyni, ukończyła Gender Studies na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie jest doktorantką Instytutu Kultury Polskiej UW. W swoim pisarstwie odwołuje się do teorii feministycznych i koncepcji gender, ale pisze nie tylko powieści i opowiadania. W 2011 roku ukazał się nietypowy przewodnik jej autorstwa pt. Warszawa kobiet, w którym punktem wyjścia są dla autorki wybitne bohaterki związane z polską stolicą. Wiedzę zebraną w tej książce wykorzystuje również w praktyce – jako przewodniczka miejska w Warszawie oprowadza zainteresowanych śladami wybitnych kobiet po wyznaczonych samodzielnie trasach. Oprócz tego została stypendystką Homines Urbani 2008, Instytutu Books from Lithuania 2009, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2010, Miasta Stołecznego Warszawy 2010, Instytutu Goethego 2010.

Książki autora: